Page 12 - Climalife_Contact_15_HU
P. 12

12 | FOLYAMATOK | 2019. február | Climalife Contact #15
 FOLYAMATOK
  A megfelelő kenőanyag kiválasztásával és rendszeres karbantartással megelőzhetők a kompresszortörések:
a HRS szakértője magyarázatot ad.
Az 1945-ben alapított HRS vállalat az európai piacon előforduló összes hűtő- kompresszor márka helyreállítására szakosodott.
 Atöbb, mint 8000 m2-en elhelyezkedő műhelyeiben és irodáiban a HRS új életre kelti a hűtőkompresszorokat. A cég rendkívül nagy tapasztalatot szerzett, amely lehetővé teszi számára, hogy támogassa és tanácsokkal lássa el az ügy- feleit a megelőzés, az elemzés és a komp- resszorok hibáinak javítása terén. A HRS nem elégszik meg a kompresszorok helyre- állításával, hanem a szétszerelt kompres- szor részletes vizsgálata és a hűtéstechnikai szakemberekkel folytatott konzultáció révén arra törekszik, hogy megtalálja a tönkreme- netel okait és támogassa az ügyfeleit azok megelőzésében.
A törések eredete és a kenési hibák
A kompresszor a hűtőrendszer létfontosságú eleme, élettartama függ a karbantartásától, valamint a hűtőkör és az azt alkotó összes elem állapotától. Általában több, mint 50000 üzemórát képes működni, így a rendszer összes hibája lenyomatot hagy rajta, ami lehetővé teszi a problémák eredetére vonat- kozó diagnosztikát. HRS emlékeztet arra, hogy a meghibásodásoknak 5 nagy családja létezik, amelyek szerint osztályozhatók és azonosíthatók a kompresszorokon tapasz- talt sérülések, szem előtt tartva, hogy azok egyéb problémákat is okozhatnak:
– Szennyezőanyagok jelenléte a hűtőkörben. – Túlmelegedés.
– Folyadék- vagy olajütések.
– A kenés hiányából adódó törés.
– Elektromos meghibásodások.
A HRS véleménye szerint az esetek több, mint 80%-ában a kompresszor a rendszer- ben fennálló rendellenességek vagy a kritikus feltételek mellett történő üzemeltetés követ- keztében károsodik. Becslések szerint a károsodások 70%-a vagy akár 75%-a kenési problémákból adódik.
Kenés hibák: Nagyon gyakran ez az elsődle- ges oka a kompresszor meghibásodásának. Ez a jelenség gyakran csak a tünete egy a körhöz kapcsolódó problémának, de jelen- tős mechanikai károkat idézhet elő. A hibát leggyakrabban a kompresszor környezeté- ben elhelyezkedő kiegészítő berendezések okozzák (pl.: nem megfelelő teljesítményű adagoló vagy hőcserélő, az elpárologtató szivárgása stb.), emlékeztet Marc Beaurain, a HRS műszaki igazgatója.
A berágódás, a besülés jelensége a hajtó- karok, a csapágyperselyek és a főtengely szintjén azok a visszatérő hibák, amelyeket a
HRS megállapít a műhelyeikben fogadott és helyreállított kompresszorok esetén.
A kompresszorok szétszerelése és vizsgálata során a HRS képes azonosítani a probléma eredetét: karcolások a sérült alkatrészeken, az olaj vagy az alkatrészek megjelenése és színe azok a jelek, amelyek a meghi- básodott kompresszor szétszerelésekor megállapíthatók.
Az olajhiány, a túlzott olajhőmérséklet, a viszkozitás lecsökkenése, vagy a hűtőközeg beszivárgása az olajba a kenési hiba több for- rását határozza meg.
Mivel az olaj nélkülözhetetlen a kompresszor mozgó alkatrészeinek hűtéséhez és megfe- lelő kenéséhez, a szintje az olajteknőben min- dig azonos kell hogy maradjon. Az olajszint csökkenése vagy az olaj hibás visszatérése a kompresszorba az alkatrészek túlmele- gedéséhez és ezáltal annak lebomlásához vezethet.
A hűtőközeg-szivárgás, és az így kialakuló töltethiány a kompresszor túlmelegedését idézi elő és az olaj viszkozitásának lecsök- kenéséhez vezet, ezáltal megszakadhat a mozgó alkatrészek kenését biztosító olajfilm. Bár nem ez az egyetlen, leggyakrabban ez a jelenség áll a kompresszor túlmelegedé- sének hátterében. A tökéletlen beállítások is okozhatják a mechanikus szerkezet teljes felmelegedését és ezáltal ronthatják az olaj viszkozitását, ami túl folyékony lesz ahhoz, hogy megakadályozza a mechanikai sérülést. Szintén megállapíthatók a hűtőközeg olajba történő beszivárgásához kapcsolódó jelensé- gek, ami a kompresszorba folyadék fázisban visszatérve tisztítja és szárítja a mozgó alkat- részeket, amelyeknek olajosaknak kellene maradniuk.
A szennyező anyagok jelenléte: a vízgőz a hűtőkör első számú ellensége. Ez közvet- len szennyeződést idéz elő iszap és oxidok képződésével. A víz hatására kémiai reakció útján lebomlik a hűtőközeg savas kémhatást idézve elő, amely rövid idő alatt meggyengíti az állórész tömítését.
A magas kilépő hőmérsékletek következté- ben az olaj oxidjai és a hűtőközeg reakciója rézlerakódást idéz elő. Vízgőz hatására jég- dugó képződik a kompresszor szívó szűrőin. A levegő vagy az egyéb szennyeződések bejutása is negatív következményekkel járhat, de ezek hatása lassabb a vízgőzénél.
Stéphanie Raguet-Gérardin, a Climalife kiemelt ügyfél-kapcsolattartója és Marc Beaurain, a HRS műszaki igazgatója.
Túlmelegedés: a kompresszor túlmele- gedési problémáját általában a kompres- szor alacsony beszívási tömegárama idézi elő. Ezt okozhatja a rendellenes túlhevítés a szívó oldalon, a töltethiány, de a nagyon nagy kompresszió viszony vagy a kompres- szor hosszantartó működése kapacitásának kevesebb, mint 50%-os kihasználásával.
Túlságosan nagy felmelegedés esetén az olaj kenőképessége is jelentősen megváltozhat, ami a tengelyek és a csapágyperselyek meg- szorulásának kockázatával jár.
Folyadék- vagy olajütések: ezek főként az adagolók rendellenes működéséből adódnak. Olajütést okozhat a kompresszor hosszan- tartó működése kapacitásának kevesebb, mint 50%-os kihasználásával. Mivel a beszí- vott gáz sebessége nem elegendő, az olaj megreked az elpárologtatóban, majd hirtelen kiáramlik, amikor a kompresszor 100%-os teljesítményen kezd működni. Ez látványos károsodást idézhet elő a hengerek tömíté- sein, a szívó és nyomó oldali szelepeken, a hajtókarokon és a dugattyúkon stb.
Elektromos meghibásodások: az állórész vizsgálata lehetővé teszi a hiba forrásának meghatározását. Ezt előidézhetik helyi szaka- dások, például a háromfázisú motor táplálási
   







































































   10   11   12   13   14