Page 4 - Climalife_Contact_15_HU
P. 4

4 | DOSSZIÉ | 2019. február | Climalife Contact #15
     eszközökkel együtt, mint amilyen a kompres- szorindítás gyakoriságának mérése, lehetővé teszik a DNI számára, hogy figyelmeztetést adjon az energetikai eltérésekről, valamint azt is, hogy azonosítsa a következetlen adatokat a rendszer beállításainak javítása érdekében.
Végül a lebegő HP modul lehetővé teszi a kon- denzációs nyomás külső hőmérséklet függvé- nyében való megváltoztatását a kondenzátor ventilátorai fordulatszámának beállítása érde- kében. A cél a rendszer energiafogyasztásának 15% – 20% közötti csökkentése. Ez a modul feljogosít a CEE díjra (energiamegtakarítási tanúsítvány) is Franciaországban.
Milyen fejlesztések várhatók a közeljövőben?
M. L.: A Dehon Group általi megvásárlása óta a Matelex fejlesztése azon a szándékon alapul, hogy megfeleljen a piac növekvő igényeinek, a csoport globális jelenlétére támaszkodva. A Dehon csoport esetén ez abban nyilvánul meg, hogy olyan megoldásokat fejlesszen, amelyek segítik a hűtőrendszerek környezeti hatásainak csökkentését. Ez magában foglalja a hűtőköze- gek helyettesítését, de a szivárgások észlelését és a létesítmények energiagazdálkodását is.
Jelenleg folytatjuk a DNI és a hozzá kapcso- lódó modulok fejlesztését, és visszajelzé- seket kapunk a tapasztalatokról. A francia- országi szupermarketek egyik fő szereplője például az elmúlt 3 évben a DNI telepítésé- vel 70%-kal csökkentette a szivárgásokat a berendezésparkján.
A HFC-rendszerek szivárgásainak felderítése és így a hűtőközeg-megtakarítás mellett egy olyan globális megoldás felé haladunk, amely a rendszerek optimalizálására irányul. Például a CO2 esetében, bár a hűtőközeg költsége alacsonyabb, a valós idejű monitorozás és a riasztások javíthatják a rendszerek teljesítmé- nyét, elkerülhetővé tehetik a meghibásodásokat és így minimalizálhatják a működési vesztesé- gek kockázatát, amelyek nagyon költségesek lehetnek.
Néhány szóban mi az előnye a közvetett módszerrel történő szivárgásérzékelésnek a közvetlen módszerhez képest?
F. W.: A közvetett módszer először is lehetővé teszi az 500 t CO2-egyenértéknek megfelelő vagy annál nagyobb mennyiségeket tartalmazó rendszerekre vonatkozó szabályozási kötele- zettségek teljesítését (517/2014 számú „F-Gáz” EU rendelet).
Ez a módszer lehetővé teszi a kötelező szivár- gásellenőrzések gyakoriságának felére csök- kentését is, és tényleges időmegtakarítást jelent, mivel a szivárgások keresése hosszú folyamat. Másrészt, közvetlen érzékelés ese- tén, egy szivárgás elrejthet egy másikat, amiről így csak vagy a következő ellenőrzéskor, vagy a rendszer leállása miatt lehet tudomást sze- rezni. A DNI-vel a gyors újraszámítás lehetővé teszi a tájékoztatást egy esetleges második szivárgásról.
Az üzemeltető figyelmeztetésére szolgáló berendezések, mint például a DNI, lehetővé teszik, hogy a beavatkozó szivárgás esetén nagyon gyorsan reagáljon, és információt kap- jon a szivárgási arányról, valamint a beavatko- zás előírás szerinti határidejéről.
Már több mint 2000 DNI lett telepítve szerte a világon (Kína, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Magyarország, Németország, Bel- gium, Tunézia, Marokkó stb.).
 Külső hőmérséklet
Tartály belépő hőmérséklet – folyadék
Felfüggesztett szintmérő
                                Tartály kilépő hőmérséklet – folyadék HP
Nyomásérzékel
ő
     
















































































   2   3   4   5   6